1) KSEF odroczony
Firmy szkoleniowe prześcigały się w ofertach, biura rachunkowe na swoich stronach www tworzyły odrębne zakładki w tematyce, dostawcy oprogramowania finansowo-księgowego przygotowywali nowe rozwiązania, a w sieci pojawiły się setki artykułów o KSEF… którego termin wejścia ponownie został przez Ministerstwo Finansów odroczony – bez podania kolejnej daty wejścia. Stojący z boku obserwator mógłby odnieść wrażenie, że MF i firmy szkoleniowe ustanowiły „syndykat”… Tak jednak (prawdopodobnie) wcale nie jest. Całe to (kolejne) zamieszanie wynikło przez błędy, które MF rzekomo teraz wykryło. Podobno, ale tego już na pewno nie wie nikt. Czekamy zatem na ich usunięcie, kolejną falę informacji o KSEF zewsząd napływających i jak tylko dowiemy się czegoś więcej, podzielimy się tym niezwłocznie. Kilka szczegółów przekazujemy jeszcze w rubryce „NA TOPIE”.


2) Limit płatności gotówkowych między firmami
Po raz kolejny przesunięto wejście w życie limitu 8 000 zł dla płatności gotówkowych. Limit ten miał obowiązywać od roku 2024 (a wcześniej od roku 2023 i 2022). Na szczęście, póki co, do zmiany w przepisach ustawy prawo przedsiębiorców nie dojdzie.


3) Branża beauty
Od 1 kwietnia 2024 roku stawka VAT dla tzw. branży beauty zostanie obniżona z 23% do 8%. Taką decyzję zapowiedział .30 stycznia 2024 r. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk. Przede wszystkim chodzi o usługi kosmetyczne i fryzjerskie (przy czym fryzjerzy już teraz mają stawkę 8% VAT) oraz inne salony piękności z manicure, pedicure, depilacją, korekcją brwi, makijażem, medycyną estetyczną, kosmetologią, a także usługi SPA.

4) Rozliczenie roczne PIT 2023 dla samotnych rodziców
Z uwagi na przywrócenie z dniem 1 lipca 2022 r. możliwości wspólnego rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dzieci nie ma już w przepisach ulgi 1500 zł. Podobnie jak w rozliczeniu małżeńskim, podatek ustalany jest obecnie od połowy dochodów, ale w podwójnej wysokości. Dotyczy to tylko dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych. Z ulgi skorzystać może rodzic lub opiekun prawny będący m.in. panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem, czy osobą w separacji, która samotnie wychowuje dzieci małoletnie (do 18 roku życia lub bez limitu wieku w stosunku do dzieci, którym przyznano zasiłek pielęgnacyjny). Dotyczy to również wychowania dzieci uczących się (maksymalnie do 25 roku życia) o ile ich dochody (bądź otrzymana ulga na powrót) nie przekroczyły w roku 19 061,28 zł. Jeśli osoba samotnie wychowująca dziecko lub to dziecko osiągnie dochody opodatkowane podatkiem liniowym, karty podatkowej, ryczałtu, czy podatku tonażowego, wówczas preferencja nie przysługuje. Żeby skorzystać z preferencyjnego rozliczenia warunek samotnego wychowywania dziecka nie musi być spełniony przez cały rok, wystarczy jego część.